Питања ученика, фебруар/ март 2023.
- Bioloski Kutak
- Oct 13, 2023
- 3 min read
Updated: Oct 15, 2023
1. Која је најнеителигентија животиња на свету? Н.Н
Најнеителигентнија је она која нема мозак нити нервни скуп органа- можемо рећи да су то једноћелијске животиње, док међу вишећелијским животињама то били морски сунђери.
2. Која је највећа, а која је најмања буба на свету? Дарија Недељковић 5-1
Кад се каже буба мисли се на групу бескичмењака које називамо- инсекти. За једног од највећих инсеката води се једна врста зрикавца ( латински назив Deinacrida heteracantha) који живи само на Новом Зеланду. Достиже тежину и до 70 грама.

За једног од најмањих инсеката наводи се једна врста осе , научни латински назив Dicopomorpha echmepterygis (0,127 милиметара).

3. Како долази до болести шизофреније? Н.Н
Шизофреније је душевна болест, пацијенти који пате од дате болести нису у стању да разликују стварне догађаје које се дашавају око њих од оних нестварних. Последица тога су промена мишљења и запажања ствари и догађаја око њих. Доктори још не могу са сигурношћу да наведу узрок настанка болести.
4. Како лист купуса помогне када се повредиш? Мартин Масловарић 5-2
У биљци купус се налазе лековите хемијске супстанце које утичу да се код људи смањи оток/упала неког дела тела. У народу га користе и за смиривање алергијских промена на кожи, опекотина и убода инсеката.

5. Који лептир је најотровнији? Н.Н
Људи немају обичај да једу лептире, нити лептири могу да нас уједу или убоду и тако унесу неки отров, те су за нас они безазлене и лепе животиње. Међутим, животиње које се хране лептирима могу имати проблема и доживети смрт због унетих отровних супстанци у своје тело. Први на листи најотровних лептира је Џиновски афрички ластин репак (латински назив Papilio antimachus).

6. Колико је дубока Земља? Андрија М. 5-1 и Борис Балабан 5-1
Истраживања научника који се баве стенама (геолози) кажи да полупречник наше планете износи 6 378 километара.

7. Шта се налази испод вулакана ? Андрија М. 5-1
Налази се омотач језгра. Дубина омотача досеже и до 2900 км ка унутрашњости и језгра Земље.
8. Да ли када научимо нешто ново нам се створи цртица у мозгу? Николина Мандић 5-2
При учењу дешавају се промене у мозгу и то делу који зовемо велики (предњи мозак). Унутар њега се налазе нервне ћелије које су заслужне за нашу меморију.

9 . Докле човеково око може далеко да види? Ана Радаковић 5-2
У Гинисовој књизи рекорда стоји да је човек по имену Марк Брет Гума 2016. године својим видом досегнуо до 216 миља (347, 7км) посматрајући Алпе са удаљеног места. Нормално, тада је ваздух био чист и није било загађења, нити је било облачно или магловито.
10. Како се код мрава дешава излучивање? Н.Н
Мрави и остали инсекти имају велики број цевчица дуж свог тела уз помоћ којих избацују непотребне ствари у спољашњу средину.

11. Која је најређа болест на свету? Н.Н
Медицина наводи већи број ретких болести, списак је подугачак. Међи првима која се наводи је Клинефердеров синром . Оболела особа има једна хромозом вишка (47, XXY). Оболели имају проблем са говором, понашањем и нижи ниво способности размишљања (интелигенције).
12. Да ли постоји вештачко срце? Н.Н
Да, постоји. Научници су наравили имитацију срца у облики мале пумпе. Пумпа се користи код пацијената који чекају да име се у тело пресади здраво срце. Век трајање и рада пумпе је око 5. година.

13. Како утиче болест Кератоконус на око, и како се добија ова болест, и како изгледа око са том болешћу.
Кератоконус је болест ока, долази до издужења (испупчења) дела ока који се зове рожњача. Човек оболео од ове болести нормално има проблем да види норамално објкете које посмтра. За сада се још не зна тачн узрок ове болести.

14. Како човек добија рак и која је најређа врста рака на свету? Н.Н
Рак (канцер) је болест ћелија. При настанку болести долази до промене наследног материјала унутар ћелије, разлози промена су разноврсни ( може бити наследне генестке природе, утицај средине и загађења, разна зрачења и сл.). По промени днк ћелија почиње да мења свој облик и да се убразано дели ( каже се да ћелија ,,полуди'') и настаје проблем у њеном раду као и у раду органа у којем се она налази. Тако можемо рећи да било која ћелија и орган могу бити захваћени раком. Нажалост, у већини случајева болест изазива и поред лечења смрт пацијента.
15. Колико дуго могу мачке да живе? Нина Костадиновић 5-1
Ветеринари кажу да просечни животни век мачки је 10-13. година.
16 . Која је најбронија раса мачака? Нина Костадиновић 5-1
Најпопуларнија раса мачке а самим тим и најбројније носи назив Рагдол (енглески Ragdoll).

Напомена: Кликом на текст испод слике можете видети са ког сајта је слика преузета.
Comments