top of page
Search

Питања ученика, мај 2017.

  • Writer: Bioloski Kutak
    Bioloski Kutak
  • Nov 19, 2022
  • 5 min read

Updated: Nov 20, 2022

1. Како се размножавају пауци? Манојловић Иван 5-4

Пауци су врсте животиња чије су јединке одвојених полова. Мужјаци праве сперматозоиде а женке праве јајне ћелије. Спајање мужјака и женке назива се парење. При парењу долази до спајања сперматозоида и јајне ћелије и настанка оплођених јаја (енг.eggs). Потом женка прави кесу за јаја (eнг. еggs sac) уз помоћ своје паучине у коју полаже оплођена јаја. Из јаја се после зиме развијају мали пауци који временом расту и добијају изглед својих родитеља.



















* jaja (eggs) ; кесица са јајима egg sac; млади пауци (spiderlings); одрасли паук (adult)


2. Колико воде може стати у вакуолу биљке? Алекса Баук 5-4

Биљке су изграђене од великог броја ћелија које можемо посматрати под светлосним микроскопом. У свакој биљној ћелији можемо наћи структуре које зовемо органеле. Једна од најважнијих органела у биљној ћелији је вакуола. Вакуола је место слично шпајзу у којем биљна ћелија ставља воду и растворене супстанце из ћелије, исто тако по потреби из вакуоле извлачи шта јој треба. Научници нису још тачно измерили количину воде која стаје у вакуолу јер, у ћелији најчешће налазимо већи број мањих вакуола или једну централу са неколико околних мањих вакуола.

вакуола




























3. Да ли пуж има већи пенис од човека? Матија Кецман 7-2

Пужеви спадају у групу животиња које називао мекушцима. Пужеви су хемафродити што у преводу значу да у свом телу имају мушке и женске органе за размножавање ( мушке: пенис и тестисе; женске: вагина и јајнике ). При парењу два пужа можемо видети како између себе размењују љубавне стрелице (пенисе) преко којих преносе једно другом своје сперматозоиде. Сваки пуж ће после парењу положити у земљу своја оплођена јаја. Ако гледамо однос величина тела- дужина пениса пуж има знатно већи пенис од човека.



























4. Да ли постоји нека бактерија или вирус који напада водене биљке? Марко Миленковић 5-4

Бактерије, вируси и гљиве нападају жива бића и изазивају да се они разболе. Оно што је мање познато је да свака врста бактерије или вируса напада само одређену врсту, тако неки нападају само биљке, неке само животиње или гљиве. На пример, позната је бактерија Erwinia stewarti која напада кукуруз, или вирус BYDV који напада пшеницу. Исто тако и водене биљке нису поштеђене својих нападача- вируса и бактерија које само њих бирају за своје домаћине.











5. Како адреналин убрзава рад срца? Алекса Баук 5-4

Адреналин је супстанца коју наше тели прави у органу који називамо надбурбрежна жлезда ( само име каже да се налази на врху бубрега). Адреналин путем крви и крвних судова путује по нашем телу и убразава рад наших органа, међу њима и срце. Наше тело прави адреналин у тренуцима када смо под стресом или када смо врло узбуђени, можемо приметити да нам тада срце убразано куца и да се ми увек зацрвенимо. Адреналин се из крв закачи за посебне носаче (протеине на срцу) и да команду срцу да убрза свој рад.



















6. Да ли ћелије старе и како ? Душан Миловановић 5-1

Ћелије старе и умиру па тако и ми који смо изграђени од њих. Само једна врста ћелија у нашем телу које зовемо матичне ћелије (стем ћелије) остају ,,вечно младе'' и из њих у сваком тренутку може настати било који тип ћелије ( нервна ћел., мишићна ћел. крвна ћелија итд. ). Наше ћелије су као мини-фабрике које раде неко време пуном паром. За то време обаљају свој посао за које су одређене и деле се. Али временом долази до промена унутар једра ( на днк молекулу) које проузрукују да мини-фабрика све спорије и мање прецизно ради (стари) , све до тренутка док потпуно не стане тачније док ћелија не умре.






7. Зашто је рибље месо најздравије? Душан Миловановић 5-1

Рибље месо поред протеина садржи велики број минерала: фосфор, калцијум, флуор, магнезијум а поготово много јода. Богато је витиминима (A, D i E, као и B комплекса). Све ове супстанце су неопходне за норамлан раст и развој тела. Има знатно мањи проценат масти у односу на месо копнених животиња.



8. Зашто зевамо када смо уморни? Алекса Баук 5-4

Научници још немају тачан одговор на то питање. Интересанто је истаћи истраживање лекара по имену Оливије Валусински и његов први приручник о овом питању под насловом ,,Мистерија зевања у физиологији и болести". Он трвди да људи зевају и док су у мајчином стомаку, и израчунао да човек просечно за време живота зевне 250 000 пута. Истраживао је зевање код других животиња ( кичмењака ) и запазио да једино жирафе и китови не зевају. Научници су прво сматрали да зевањем допремамо више кисеоника мозгу али су открили да ниво гасова у крви остаје исти и да то није разлог нашег зевања.

Ево шта каже чланак и истраживање лекара Валусински:

,, То што зевамо кад нам се спава или нам је досадно, навела је недавно неке стручњаке на теорију да се тиме постиже повећање пажње. Ово би могла да поткрепи и чињеница да зевамо када смо гладни, иако човеку, за разлику од лавова и других месождера, више није потребна повећана пажња да би уловио плен.

Што се тиче падобранаца који зевају пред скок, и ту би могло да се ради о подстицању пажње, али има мишљења и да је у питању сузбијање стреса. Уочено је, између осталог, да пацови у кавезу изложени стресним стимулансима, зевају чешће него обично.

Једна друга теорија сугерише да се зевањем постиже расхлађивање мозга, чиме се штите церебралне активности и повећава ефикасност. Поставља се, међутим, питање зашто онда не зевамо више кад имамо повишену температуру и зашто и змије зевају, а не располажу механизмом за регулацију топлоте.

... Оно што је сигурно је да је зевање заразно, што се повезује с људском способношћу емпатије. Снимањем мозга је, наиме, утврђено да се исти области у њему активирају кад према некоме осетимо емпатију, као и кад нас заразе зевањем.

... Валусински наглашава да је веза између зевања и секса код животиња много очигледнија него код људи. Тако доминантан мужјак макаки мајмуна зева пре и после парења, што изгледа има везе с нивоом тестостерона, јер кад се такав мајмун кастрира и изгуби доминантан статус, престаје и зевање.''


9. Који је највећи и најмањи коњ на свету? Бијелић Вишња 6-2

Најмањи коњ на свету је Фалабела (Falabella miniature horse), једна ретка аргентинска раса минијатурног коња која броји укупно око хиљаду јединки на свету. Висина одрасле јединке износи од 0.7- 0.9 метара.

Највиши коњ на свету је Belgian gelding Big Jake, висок је 2.10 метара.


























Напомена: Кликом на текст испод слике можете доћи до сајта са којег је слика преузета.
 
 
 

Comments


bottom of page