Питања ученика, април 2017.
- Bioloski Kutak
- Nov 19, 2022
- 4 min read
Updated: Jan 16, 2023
1. Да ли су научници измислили неку течност потпут крви која би у ствари могла да је замени? Стефан Граић 7-3
Научници са Универзитета у Бристолу ( Енглеска) су 2009. године објавили да су пронашли начин прављења синтетичке крви (вештачка крв). Научници су користили такозване матичне ћелије које имају могућност да се неограничено деле и да постану било која друга ћелија у телу (научници их узимају из пупчане врпце бебе по рођењу). Од једне матичне ћелије успевали су да добију 50 000 крвних ћелија. Вештачка крв би се у будућности могла давати људима који су оболели од ХИВ-а или неких других болести крви.


2. Да ли је могуће уградити вештачку кост? Стефан Граић 7-3
Да, зубари то раде већ дуже време. Зубари уграђују вештачке кости у вилице људи. Да би се направила вештачка кост користе се вештачки (синтетички) материјали.

3. Који је најмањи орган у људском телу? Н.Н 5-4
Најмањи орган у људском телу назива се пинеална жлезда (епифиза, треће око). Tреће око налази се у унутрашњости мозга и величине је зрна грашка. Тај мали орган прави супстанцу која битно утиче на спавање и будност човека.

4. Како настаје кост? Тамара Јуришић и Невена Козарев 6-4
Ћелије кости (коштане ћелије) у телу човека почињу да настају док смо још што се каже ,, у мамином стомаку ''. Прво смо били једна ћелије (зигот) која је настала тако што се спојио спераматозоид (од тате) и јајна ћелија (од маме). Зигот почиње да се дели на више ћелија и прави ембрион ( заметак). Од ћелија које се налазе у средишњем делу заметка настају коштане ћелије које се спајају и дају касније прве кости будуће бебе.
5. Које су прве океанске животиње, а да их човек може видети голим оком? Милош Видић 5-4
Прве океанске животиње настале су у води пре око 570. милиона година. Прве животиње су биле сићушни организми од 2 до 10 центиметара. Ево неколико назива животиња чије су фосиле у камену пронашлу научници: Пикаја, Опабинија, Сантакарис, Виваксија, Халуциногенија. Највећа животиња која је живела у то време имала је дужину тела 1. метар, научници су је назвали Аномалокарис.


6. Која животиња има најмањи мозак? Алекса Баук 5-4
Најмања вишећелијска животиња са мозгом је једна врста рака ( група зглавкара) чији је латински назив Tantulacus dieteri. Дужина тела износи свега 85 микорметара, што значи да га не видимо голим оком већ га морамо посматрати уз помоћ електронског микроскопа.

7. Како изгледа највећи фосил на свету? Матеја Шарић 5-4
Највећи фосил на свету који је до данас пронађен припада једној врсти диносауруса који је назван Титаносаурус. Њега можемо наћи изложеног у Америчком придодњачком музеју у Њујорку. Дужина његовог скелета од главе до краја репа износи 37. метара. Титаносурус је живео пре 100. милиона година, фосил је пронађен на простору данашње Аргентине (Јужна Америка).

8. Која је најстарија биљка на свету? Марко Вукојевић 5-4
Најстарија биљка на свету која је живела на копну зове се Ринија. Иначе, живот је настао у води и први организми који су изашли на копно пре 400 милиона година биле су праисторијске биљке. Међу горе поменутом Ринијом познати су фосили још неколикцине биљака необичних имена: Псилофитон, Астероксилон, Скадиофитон, Зостерофилум итд. Ове биљке нису изгледале као данашње. Биле су високе до 50 центиметара, имале су нежно стабло, танке коренове и већина није имала листове.

9. Који је највећи лептир и колико живи? Милош Видић 5-4
Највећи лептир на свету зове се на латинском Ornithoptera alexandrae и спада у групу једрилаца. Живи у Папуа Нова Гвинеја, данас је нажалост угрожена врста. Женка је већа од мужјака. Распон крила износи 25 центиметара, дужина тела 8 центиметара, тежина 12 грама. Дужина живота одрасле јединке је око три месеца, често и дуже.

10. Ко изазива грип и како? Вања Матић 5-4
Грип је заразна болест која је добила име по свом узрочнику- вирус ГРИПА. Вирус грипа улази у наше здраве ћелије, улази у једро ћелије и ту почиње да користи наш наследни материјал (днк) као копир машину уз помоћ које ће направити милион копија себе. Новонаправљени вирус грипа излазе из ћелије и нападају друге околне здраве ћелије где се прича са копирањем понавља. Нажалост, после неког времена наша ћелија се умори и умире. Када нам се разори већи број ћелија ми почињемо да се осећамо лоше и малаксало, добијемо температуру, слинимо или кашљемо.

11. Која је најмања буба на свету ? Душан Миловановић 5-1
Најмањи инсект на свету зове се на латинском Tinkerbella nana (faryflay Mymaridae). Врста живи у тропским шумама Коста Рике (Средња Америка). Величина тела износи свега 0,25 милиметара.

12. Зашто је кљун код птица чврст? Душан Миловановић 5-1
Kљунови код различитих врста птица су разноврсних облика и боја. Како год другaчије изгледали кљунови се састоје од исте супстанце (протеина) која се зове кератин. Кератин му даје чврстину. Иста супстанца гради длаку, нокте, канџе и рогове код других животиња.

Напомена: Кликом на текст испод слике можете доћи до сајта са којег је слика преузета.
Comments